Kulki Gejszy – w służbie zdrowiu Kobiety!

13.01.2024

Choć nazywane są różnie: kulki gejszy, kulki waginalne, loveballs, Ben wa, kule Kegla, to moim zdaniem ich główna funkcja jest jedna: służyć poprawie jakości życia kobiet!

Kulki gejszy, dzięki temu, że ćwiczą mięśnie Kegla: ułatwiają poród, przyspieszają dojście do formy po urodzeniu dziecka, a także są pomocne przy nietrzymaniu moczu. Gadżety te polecają zarówno ginekolodzy, urolodzy, jak i fizjoterapeuci uroginekologiczni. Po kulki gejszy sięgają kobiety w każdym wieku, które chcą zadbać o swoje zdrowie intymne. Nic dziwnego – odpowiednio dobrane, umożliwiają przyjemny trening pochwy, tym samym zwiększając przyjemność czerpaną z seksu. Bo zarówno kobieta, jak i mężczyzna odczuwają zwiększenie elastyczności mięśni pochwy i ich lepszą stymulację.

Czym są kulki gejszy?

Nazwa „gejszy” pochodzi od starożytnych japońskich tradycji, w których kobiety używały podobnych przedmiotów w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy. Klasyczne kulki gejszy to dwie połączone ze sobą kulki. We wnętrzu każdej z nich, znajdują się znacznie mniejsze kulki o większej masie. To właśnie one, podczas obijania się o ścianki w środku większych kulek, wytwarzają drgania.

Gdy kulki umieszczone są wewnątrz pochwy, drgania wywoływane przez wprawione w ruch, małe kulki, powodują mimowolne zaciskanie się mięśni Kegla. Jest to bardzo istotne, ponieważ wraz z upływem lat mięśnie Kegla słabną. Aby jednak kulki zostały wprawione w drgania, nosząc je w sobie powinnaś pozostawać stale w delikatnym ruchu. Dlatego też najlepiej, abyś używała tego gadżetu podczas codziennych zajęć domowych lub spaceru.

Po co stosuje się kulki waginalne?

Gadżet intymny, jakim są kulki gejszy, ma kilka zastosowań. Ogólną i pierwotną ich funkcją jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Mięśnie te mają wpływ na wiele istotnych aspektów życia kobiety. Oddziaływają one między innymi na kontrolowanie pęcherza i podtrzymywanie miednicy. Odpowiednio wzmocnione mięśnie kegla mogą także wzmacniać doznania seksualne obydwu partnerów. Wraz ze starzeniem się organizmu, mięśnie dna miednicy osłabiają się. Regularne stosowanie kulek gejszy pozwoli na utrzymanie ich w dobrej kondycji na dłużej. Używanie kulek gejszy rekomendowane jest przez ginekologów oraz urologów.

Jak wybrać kulki gejszy?

Sięgając po kulki do ćwiczeń mięśni Kegla musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Chodzi tu nie tylko o dopasowanie ich do Twojej budowy, ale także o zdrowie. I dlatego sięgając po swoje pierwsze kulki zwróć uwagę na 4 podstawowe cechy:

1. Materiał

Jeśli aplikujemy coś w głąb naszego ciała to chcemy, aby było to dla nas jak najbardziej bezpieczne. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzą się kulki wykonane z silikonu, mogą mieć elementy z tworzywa ABS. Jest to materiał niskoporowaty, łatwy w czyszczeniu i hipoalergiczny. Ważną kwestią jest również sam sznurek (łączenie), który powinien być również silikonowy bądź wykonany z materiału wodoodpornego. W przeciwnym wypadku będzie on chłonął wilgoć, stając się siedliskiem bakterii, a stąd już tylko krok do infekcji.

2. Waga

To, obok materiału, najważniejszy aspekt, którym powinnaś się kierować. Jeśli jesteś osobą początkującą sięgnij po jak najlżejsze i najlepiej pojedyncze kulki, o obciążeniu w przedziale 30-50 g. Z czasem, gdy Twoje mięśnie staną się silniejsze spróbuj kulek podwójnych o wadze 50-100 g. Inną opcją jest jednorazowy wydatek na zakup zestawu progresywnego. Znajdziesz w nim kulki o różnej wadze i wielkości, na każdy etap ćwiczeń.

3. Wielkość

Mogłoby się wydawać, że dla osób początkujących wskazane są mniejsze kulki, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Większą kulkę łatwiej utrzymać niewyćwiczonym mięśniom i dlatego najlepiej zacząć od standardowej średnicy ok.36 mm. Jednak kobiety o drobnej budowie i bardzo wąskim wejściu do pochwy, które mogą mieć problem z aplikacją standardowego rozmiaru, mogą sięgnąć po kulki w wersji „mini” o pomniejszonej średnicy ok.29 mm. Będą idealne również dla kobiet bardziej zaawansowanych.

4. Drgania

Większość kulek, zarówno tych progresywnych (które mają w swoim zestawie kulki o różnej wadze) jak i tych, które kupisz jako pojedyncze kulki, ma w swoim wnętrzu mniejszą kulkę tzw. ruchomy ciężarek.

Ciężarek ten podczas ruchu ciała jest wprowadzany w drgania, które stymulują mięśnie dna miednicy do naprzemiennego zaciskania się i rozluźniania, co nazywane jest tzw. biofeedbackiem. Kulki drgające (biofeedbackowe) nie są słyszalne dla otoczenia, a niewielki procent kobiet deklaruje odczuwanie przyjemności w trakcie ich noszenia. Występują także kulki bez ruchomego ciężarka w środku czyli kulki niedrgające. Działają one na mięśnie wyłącznie swoim ciężarem.

W jaki sposób działają kulki?

Kulki gejszy działają na kilka sposobów:

  • Ich waga sprawia, że mięśnie muszą wykonać pracę, aby utrzymać je na miejscu.
  • Poprzez wielkość. Im mniejsze kulki tym bardziej mięśnie muszą się zaciskać, aby uniemożliwić ich wypadnięcie.
  • Poprzez drgania wewnętrznych ruchomych ciężarków, które stymulują mięśnie dna miednicy do naprzemiennego zaciskania się i rozluźniania.

Jak aplikować kulki?

Aplikacja kulek jest naprawdę prosta i porównałabym ją do aplikacji tamponu. Można to zrobić w pozycji stojącej z jedną nogą uniesioną wyżej lub w pozycji leżącej, co na samym początku często jest wygodniejszą opcją.

Przekrój miednicy pokazuje kulkę gejszy włożoną do pochwy oraz warstwę mięśni Kegla biegnącą tuż pod powierzchnią skóry.

Wystarczy wtedy unieść lekko biodra do góry i rozluźnić mięśnie pochwy. Pamiętaj, abyś dla ułatwienia aplikacji użyła lubrykantu na bazie wody. Kulki powinny być umieszczone w ten sposób, aby ich dolna krawędź znajdowała się na głębokości co najmniej 2 cm od wejścia pochwy, czyli powyżej mięśni dna miednicy (rysunek). Przy wyjmowaniu pamiętaj o rozluźnieniu mięśni i pociągnij za sznurek. Będzie się lekko rozciągał, ale nie obawiaj się o zerwanie, jest wykonany z mocnego materiału. Jeśli mimo wszystko będziesz miała obawy, sięgnij ponownie po lubrykant.

Jak ćwiczyć?

Najpopularniejszą formą ćwiczeń z kulkami jest po prostu noszenie ich podczas codziennych czynności, takich jak porządki w domu, spacer czy wyjście na szybkie zakupy. Dzięki temu nie musisz przeznaczać dodatkowego czasu na same ćwiczenia, a Twoje mięśnie i tak się wzmacniają! Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać i zacząć od 10-15 minutowych treningów.

Nie jest to oczywiście jedyny sposób, a przeglądając ulotki poszczególnych marek znaleźć w nich można sporo propozycji ćwiczeń, zwłaszcza dla początkujących. Warto, więc swoją przygodę z kulkami rozpocząć od nich. Jednym z takich sposobów jest ćwiczenie w pozycji leżącej, przez 5 sekund ściskasz mięśnie wokół kulki, a przez kolejne 5 sekund je rozluźniasz, wykonując tak 10 powtórzeń w 3 seriach z 1-2 minutową przerwą między każdą z nich. Z czasem możesz wykonywać 3 serie po 15 powtórzeń. Podobne ćwiczenie możesz wykonywać także w pozycji siedzącej, choć może ono być już nieco trudniejsze.

Nie spiesz się, po prostu ćwicz w swoim tempie i wykonuj ćwiczenia, które najbardziej Ci odpowiadają. Sięgaj po kulki kilka razy w tygodniu, bo przecież bez regularności nie ma efektów.

Kulki z programem treningowym

Nieco inaczej ma się sprawa z najnowszymi kulkami, posiadającymi program treningowy. W przypadku takich kulek potrzebujemy już wygospodarować trochę czasu i poświęcić go tylko na ćwiczenia (łatwiej wtedy o wymówki!). Praca z taką kulką polega na zaciskaniu mięśni podczas wibracji kulki i rozluźnianiu ich w trakcie gdy kulka nie wibruje. Inne z dostępnych na rynku kulek mają aplikację mobilną, a mięśnie zaciskamy i rozluźniamy według wskazań wirtualnego trenera instruującego nas z aplikacji. Takie kulki dodatkowo monitorują nasze ćwiczenia, mierzą postępy i dopasowują trening do siły mięśni. Tego rodzaju kulki można oczywiście wykorzystać także jako miniwibrator do masażu łechtaczki.

Jednak pamiętaj, że najpierw ćwiczenia, a potem przyjemności!

Jak czyścić kulki?

Kulki gejszy należy czyścić po ćwiczeniach oraz przed każdą kolejną aplikacją.

Myj je starannie przy użyciu ciepłej wody i mydła antybakteryjnego, spłucz obficie wodą i pozostaw na czystym ręczniku do wyschnięcia. Możesz sięgnąć także po specjalny środek antybakteryjny w formie spray’u lub pianki, który przeznaczony jest właśnie do czyszczenia gadżetów erotycznych. Do czyszczenia silikonowych gadżetów nigdy nie używaj środków zawierających alkohol lub aceton. Przechowuj kulki w pudełku lub dołączonym woreczku, w bezpiecznym i czystym miejscu, z dala od promieni słonecznych.

#O Niej #Seks i Mama! #Ciało #Zdrowie
Zapisz się do newslettera
Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi treściami edukacyjnymi i wydarzeniami zapisz się do naszego newslettera