Łechtaczka, głupcze!

27.09.2023

Narząd służący wyłącznie do odczuwania przyjemności seksualnej i kobiecego orgazmu?

Wielki uczony Sigmund Freud stwierdził kiedyś, że „znajomość anatomii jest podstawą edukacji seksualnej.” Jednak na nasze nieszczęście, chętnie zgłębiał temat łechtaczki i równie chętnie marginalizował jej funkcję. Wiedział, że jej stymulacja powoduje „orgazm łechtaczkowy”, jednak uważał, że jest on orgazmem niedojrzałym – w przeciwieństwie do dojrzałego, waginalnego i „jedynego słusznego” w przypadku kobiet.

Łechtaczka…

Łechtaczka to narząd odpowiedni do prącia, który w okresie płodowym rozwija się z tego samego guzka płciowego co penis. Jeśli zarodek posiada chromosom Y, z guzka rozwija się penis. Przy chromosomach XX rozwija się natomiast nasza bohaterka, clitoris.

Jak wygląda budowa łechtaczki?

Widoczna część łechtaczki (z łac. clitoris) znajduje się poniżej spoidła warg sromowych mniejszych, nad ujściem cewki moczowej. Może mieć ona różne rozmiary, zwykle porównuje się jej wielkość do ziarna grochu. Czubek łechtaczki to żołądź, czyli około 2-centymetrowy trzon zakończony wierzchołkiem. Łechtaczkę pokrywa miękki napletek pełniący funkcję ochronną. U niektórych osób łechtaczka wystaje spod napletka, u innych znajduje się w całości pod nim. Pod tym fragmentem umiejscowiona jest większa część łechtaczki, ukryta wewnątrz ciała i wyglądem przypominająca odwróconą literę „V”. Odnogi łechtaczki rozchodzą się po obu stronach żołędzi, otulając opuszki przedsionka pochwy. Przez większość powierzchni odnóg przebiegają ciała jamiste. To właśnie opuszki przedsionka pochwy i ciała jamiste łechtaczki w momencie podniecenia seksualnego wypełniają się krwią, stają się nabrzmiałe i wrażliwe, a skurcze mięśnia kulszowo-jamistego i więzadeł łączących łechtaczkę ze spojeniem łonowym – szybsze. Twardnieje, ciemnieje i powiększa się również żołądź łechtaczki. Kiedy pośladki spinają się w trakcie stosunku seksualnego, łechtaczka wykonuje subtelne ruchy do przodu, co teoretycznie ma sprzyjać interakcjom z penisem i wzmagać doznania. Po orgazmie łechtaczka stosunkowo szybko gotowa jest do ponownej erekcji, choć w tym przypadku to kwestia bardzo indywidualna.

„Orgazm łechtaczkowy?”

U wielu osób kluczem do osiągnięcia orgazmu jest właśnie stymulacja łechtaczki. Dotyk odgrywa tu kluczową rolę. W trakcie podniecenia seksualnego i stymulacji łechtaczki aktywuje ona główne systemy mózgowe związane z pobudzeniem, pamięcią, poznaniem i zachowaniami społecznymi. To z kolei prowadzi do zmian w obrębie narządów płciowych – zwiększa się przepływ krwi, tlenu oraz temperatura ciała. Następnie zewnętrzna część pochwy podnosi macicę, aby pomieścić spermę, a podczas ewentualnego orgazmu mięśnie dna miednicy się kurczą. Co ciekawe, stymulacja samej łechtaczki może przynosić dużo więcej przyjemności i satysfakcji niż sam stosunek waginalny.

Jak osiągnąć taki orgazm?

Łechtaczka została dana kobiecie po to, aby odczuwała ona rozkosz. Zbrodnią zatem byłoby pomijanie jej, gdyż to ona właśnie odpowiedzialna jest za najbardziej intensywne doznania erotyczne oraz za osiąganie orgazmu. Jednocześnie jednak ilość zakończeń nerwowych na tak małym fragmencie ciała wymaga umiejętności obchodzenia się z tego rodzaju narządem. Należy zatem umiejętnie dostosowywać się zmian jej wrażliwości.

A to wymaga nieco wprawy. Nie chodzi jedynie o pocieranie odpowiednio długo, szybko czy mocno, co często sugerują filmy pornograficzne, ale o obserwację tego co lubi i kiedy lubi. A preferuje ona delikatne ruchy koliste, które stopniowo zmniejszają okrąg. Ważne dla niej jest też nawilżenie. Jest tak delikatna i unerwiona, że łatwo ją podrażnić „suchym dotykiem”. Obecnie kobiety coraz lepiej potrafią pieścić swoją łechtaczkę, wiedzą, czego chcą i jaki rodzaj stymulacji najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. Czasami, owszem, wystarczy sam dotyk, ale zdarza się, że technika wymaga dopracowania. Warto więc trenować! Może zwiększyć przyjemność i przejść na kolejny level poprzez używanie gadżetów, a jest ich naprawdę ogromny wybór. Można działać w pojedynkę, albo zaprosić partnera_rkę do wspólnej zabawy. Potencjał łechtaczki jest tak ogromny, że zwyczajnie grzechem jest z niego nie skorzystać.

Dlatego należy przerwać granicę milczenia i zacząć rozmawiać o znaczeniu łechtaczki. Niestety, przez lata temat ten był tematem tabu i wciąż zbyt często traktowany jest jako temat zakazany do dyskusji.
Warto również zauważyć, że nie tylko badania, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia kobiet świadczą o niezastąpionym znaczeniu łechtaczki w ich życiu seksualnym. Każda kobieta ma prawo do satysfakcjonującego życia intymnego i odkrycia swojego ciała, a to sprawia, że łechtaczka jest niezwykle ważna.


Łechtaczka odgrywa fundamentalną rolę w życiu seksualnym kobiet i jest nieodzowna dla osiągnięcia pełnej satysfakcji i przyjemności. Dlatego należy poświęcić więcej uwagi na edukację w tej dziedzinie i podkreślać znaczenie zdrowego dialogu, aby rozmowa o łechtaczce stanie się naturalna i akceptowana.

Wierzymy, że tylko poprzez zrozumienie i akceptację będziemy w stanie zapewnić kobietom pełnię ich praw seksualnych oraz wspierać ich w osiąganiu harmonii i zadowolenia w ich życiu intymnym.

#O Niej #Ciało #Przyjemność #Seks
Zapisz się do newslettera
Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi treściami edukacyjnymi i wydarzeniami zapisz się do naszego newslettera