Pochwa, wagina, cipka, muszelka…

21.09.2023

…brzoskwinka… Ma tyle określeń ile kobiet. I każde tak samo wyjątkowe jak jej właścicielka. Choć mitów i plotek krąży wokół niej sporo, może uda się je jednak rozwiać.

Pochwa jest elementem układu rozrodczego kobiety, pełni więc funkcję związaną z prokreacją, umożliwia również poród tzw. siłami natury. Tworzy ujście krwi menstruacyjnej w czasie miesiączki,  a także stanowi kluczowy obszar odczuwania przyjemności seksualnej przez kobiety. Mimo że anatomiczna budowa pochwy u wszystkich kobiet wygląda w ten sam sposób, to jej wygląd rzeczywisty oraz rozmiary u różnych kobiet mogą się różnić. Te  różnice w budowie pochwy i jej wyglądzie są jak najbardziej naturalne.

Pochwa na zewnątrz może mieć różny kolor – od różowego, poprzez fioletowy do jasnobrązowego. Różnice w barwie pochwy na zewnątrz są zupełnie naturalne i stanowią o indywidualnej urodzie kobiety, nie powinny stanowić przyczyny zmartwień.

Co składa się na zewnętrzną budowę pochwy i sromu?

  • wargi sromowe (większe  zewnętrzne i mniejsze – wewnętrzne) – chronią drogi rodne przed urazami mechanicznymi i infekcjami; 
  • łechtaczka – silnie unerwiony i unaczyniony narząd, będący najbardziej erogennym punktem w ciele
  • wzgórek łonowy – umiejscowiony jest ponad spojeniem sromowym i pełni funkcję ochronną względem kości łonowej podczas stosunku. 

Wygląd warg sromowych to częsty kompleks, który budzi dużo niepewności i skrępowania szczególnie w trakcie intymnych zbliżeń. Ich nieregularna budowa może powodować ból podczas stosunku (nie jest to wtedy jedynie problem natury estetycznej). Nie każda asymetria oznacza jednak nieprawidłowość.

Wygląd sromu – jakie typy warg wyróżniamy?

Stwierdzenie, że każda pochwa wygląda inaczej, nie będzie niczym odkrywczym – wiemy przecież, że nasze ciała są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Istnieją jednak pewne zależności, na podstawie których można zaklasyfikować wygląd waginy do charakterystycznych typów.

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Typ 1 –  „Barbie” – wagina, która ma małe wargi sromowe większe przykrywające małe wargi sromowe mniejsze, wówczas praktycznie niewidoczne (podobnie jak inne części intymne, co wygląda analogicznie do budowy popularnej lalki). 
  • Typ 2 – „Motylek” – małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze. Zdarza się, że wargi sromowe wewnętrzne wystają, jednak nie wpływają na zdrowie, czy komfort kobiety. Jeżeli jednak są one tak pokaźnych rozmiarów, że ocierają się o bieliznę, może to być przyczyna dużego dyskomfortu u kobiety. Zdarza się, że coraz więcej kobiet decyduje się na operację zmniejszenia warg sromowych (tzw. labioplastykę). 
  • Typ 3 – „Bułeczka” – duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze. Wargi większe są duże i mięsiste, a małe kompletnie niewidoczne.
  • Typ 4 – Asymetria – wargi sromowe asymetryczne. Asymetryczne mogą być zarówno wargi mniejsze, jak i większe. Typ ten jest dość popularny wśród kobiet.

Waginy różnią się między sobą pod względem wielu czynników, zarówno wizualnych, jak i fizjologicznych. Oto kilka powodów, dlaczego waginy mogą być różne:

1. Genetyka: Geny mają wpływ na kształt i rozmiar ciała, w tym narządów płciowych. Dlatego genotyp każdej osoby jest inny, co może wpłynąć na wygląd i budowę waginy.

2. Wiek: Waginy mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Na przykład, po menopauzie może wystąpić zmniejszenie elastyczności i nawilżenia, co wpływa na wygląd i komfort.

3. Porody: Porody mogą wpłynąć na kształt i elastyczność waginy. Częste porody naturalne mogą prowadzić do rozciągnięcia tkanek.

4. Aktywność fizyczna: Aktywność fizyczna i ćwiczenia kegla mogą wpływać na siłę mięśni dna miednicy i elastyczność waginy.

5. Zdrowie ogólnoustrojowe: Zdrowie ogólnoustrojowe, jak również hormony i nawilżenie, mogą wpływać na ogólny stan waginy.

6. Indywidualne różnice: Każda osoba ma unikalne cechy anatomiczne, dlatego waginy różnią się od siebie podobnie jak wszelkie inne części ciała.

Należy pamiętać, że różnice w wyglądzie i budowie waginy są całkowicie naturalne i nie ma „idealnej” muszelki. Ważne jest, aby każda osoba czuła się komfortowo ze swoim ciałem i korzystała z opieki zdrowotnej, jeśli występują jakiekolwiek problemy związane z narządami płciowymi. 


    #O Niej #Ciało #Samoakceptacja #Zdrowie
    Zapisz się do newslettera
    Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi treściami edukacyjnymi i wydarzeniami zapisz się do naszego newslettera