Movember – Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem!
03.11.2023
Masz ojca, dziadka, brata, wujka? Wiesz, że jeden z was może być narażony na raka jąder lub nowotwór prostaty? Nie? To czas porozmawiać poważnie!
Akcja Movember to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia mężczyzn. To miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember 2023 (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemal cały świat.
Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem i dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy?
W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.
Co to jest rak prostaty?
Prostata, czyli gruczoł krokowy pełni ważną rolę w męskim układzie moczowo-płciowym.
(Pisaliśmy o tym w artykule: „Po cholerę ta prostata”.)
Niestety często staje się celem choroby nowotworowej – według statystyk co piąty mężczyzna, który boryka się z chorobą onkologiczną, cierpi właśnie na nowotwór prostaty. W naszym kraju każdego roku pojawia się około 16 tysięcy nowych zachorowań, co pokazuje, że problem ten jest naprawdę poważny!
Rak prostaty – jak zapobiegać?
Czy możesz zrobić cokolwiek by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty? Na szczęście tak! Choć w niektórych przypadkach dużą rolę będą odgrywać również predyspozycje genetyczne, odpowiedni, zdrowy i aktywny tryb życia pomoże ci wiele zmienić. Przede wszystkim warto abyś wyeliminował lub chociaż ograniczył używki – alkohol oraz papierosy, wprowadził do swojej codziennej rutyny chociaż odrobinę ruchu oraz sportu, zadbał o zdrową dietę i odpowiednią masę ciała, ale przede wszystkim zaczął regularnie się badać!
Dlaczego profilaktyka i wczesna diagnostyka są ważne?
Nie od dziś wiadomo, że czym wcześniej wykryta i zdiagnozowana choroba nowotworowa, tym szanse na skuteczne i pełne wyleczenie rosną. Zaś jedyny sposób, aby wykryć ewentualne zmiany, to regularne badania medyczne oraz samobadanie. Zarówno raka jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania i w żadnym razie nie jest to żaden „wyrok“. Jednak kluczowe jest wyrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.
Jakie są czynniki ryzyka?
Wiek
Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny. O regularne badania powinien dbać każdy mężczyzna po czterdziestce. Ryzyko wzrasta gwałtownie po 50 roku życia.
Wywiad rodzinny
Jeśli w najbliższej rodzinie (brat, ojciec) ktoś chorował na raka prostaty to ryzyko wystąpienia tego nowotworu znacząco wzrasta. Choroba ta ma nierzadko podłoże genetyczne, a więc dziedziczymy skłonność do pewnych typów nowotworów. W takim przypadku bardzo ważne są regularne przeglądy zdrowotne u lekarza bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy.
W Polsce rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym typem nowotworu wśród mężczyzn.
Narażenie na substancje rakotwórcze
Osoby, które pracują w środowisku, gdzie występują substancje rakotwórcze zapewne doskonale o tym wiedzą. Dodatkowe badania medycyny pracy oraz kontrole w zakładach pracy pomagają chronić się przed zachorowaniem na nowotwór (nie tylko prostaty), ale nie zwalniają z regularnych badań. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy przeszli na emeryturę i nie podlegają już regularnym kontrolom w zakładzie pracy.
Substancjami o działaniu rakotwórczym są także papierosy. Palenie zwiększa ryzyko raka prostaty i wystąpienia bardziej agresywnych typów nowotworów.
Dieta
Spożywanie pokarmów z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, zwiększa ryzyko rozwoju raka prostaty. Zawierają je na przykład masło, smalec oraz mięsa.
Pamiętaj, że jeśli chcesz dokonać radykalnych zmian w swojej diecie, lepiej skonsultuj to z dietetykiem. Zrób najpierw szczegółowe badania, by określić, jakie składniki w Twojej diecie są najbardziej niezbędne, a jakich dostarczasz nadmiar do organizmu. Z pakietem takich wyników skonsultuj się z odpowiednim specjalistą – nie ma diety uniwersalnej, chroniącej przed wszystkimi chorobami.
Aktywność seksualna
Okazuje się, że panowie, którzy po czterdziestce są aktywni seksualnie obniżają ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mówiąc językiem potocznym, okazuje się, że istotne jest to, aby w naszej prostacie „nic nie zalegało”, a zajmuje się ona przecież produkcją i magazynowaniem płynu nasiennego, który wydostaje się z niej w chwili ejakulacji.
Mówiąc konkretnie – panowie, którzy po czterdziestce ejakulują co najmniej 20 razy w miesiącu, obniżają ryzyko zachorowania o niemal 30%.
Niebezpieczne stosunki seksualne
Mężczyźni zarażeni chorobami przenoszonymi drogą płciową mają większe szanse na zachorowanie na nowotwór prostaty. Konsultując się z lekarzem dermatologiem czy wenerologiem warto również zaplanować regularne wizyty u urologa.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn
Każdy mężczyzna powinien badać się regularnie, a już zwłaszcza po 45 roku życia. Przede wszystkim będzie to badanie krwi określające poziom PSA oraz USG jąder, a dodatkowo można wykonać także badanie genetyczne, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiały się wcześniej przypadki tego typu chorób. Kampania Movember to idealna okazja, aby w wielu polskich miastach wykonać badania bezpłatnie!
Dba o to Fundacja Kapitan Światełko, organizator kampanii Mosznowładcy.
Poniżej znajdziesz zarówno link na ich stronę jak i social media. A w zakładce wydarzenia, placówki, w których możesz wykonać badania.
Zrób to dla jaj!
#O Nim #Bezpieczeństwo #Zdrowie